aktualności

19 maja 2015 rozpoczął się Festiwal Literatury dla Dzieci. Wydarzenie ma miejsce już po raz drugi. W ramach festiwalu w gabinecie Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, odbyły się Czytanki po zmroku. Prezydent czytał naszą najnowszą książkę dla dzieci „W Gdańsku straszy” autorstwa Pawła i Piotra Sitkiewiczów z fantastycznymi ilustracjami Józefa Wilkonia.

Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.plczytanie1

Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.plczytanie1

Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.plczytanie4

Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.plczytanie5

Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.plczytanie6


7 maja 2015 w ramach obchodów 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się Międzynarodowa Konferencja Historyków. Prelegenci zastanawiali się nad dziedzictwem II Wojny Światowej, widzianej z perspektywy 70 minionych lat.

Po raz pierwszy czytelnicy mogli się zapoznać z najnowsza książką profesora Andrzeja Drzycimskiego Westerplatte. Misja  specjalna. Sam autor wręczył książkę zaproszonym gościom oraz Basilowi Kerskiemu, dyrektorowi Europejskiego Centrum Solidarności. 

Fot. Grzegorz Mehring / Europejskie Centrum Solidarności

ecs1Profesor Andrzej Drzycimski ze swoją książką

Fot. Grzegorz Mehring / Europejskie Centrum Solidarności

ecs2Profesor Andrzej Drzycismki przedstawiany prelegentom przez Dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności Basila Kerskiego

Fot. Grzegorz Mehring / Europejskie Centrum Solidarności

ecs3Autor wręcza swoje książki zaproszonym gościom

Fot. Grzegorz Mehring / Europejskie Centrum Solidarności

ecs4Autor i Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności wręczają książki prelegentom

Fot. Grzegorz Mehring / Europejskie Centrum Solidarności

ecsByła też okazja, żeby dostać autograf w egzemplarzu "Westerplatte. Misja specjalna". 


25 marca 2015 w Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, miała miejsce promocja książki Poczet sołtysów, burmistrzów, nadburmistrzów, przewodniczących Miejskiej Rady Narodowej i prezydentów Gdańska od XIII do XXI wieku.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się żyjący prezydenci Miasta Gdańska wraz z rodzinami oraz autorzy. Redaktor Beata Możejko przedstawiła historię powstania Pocztu i wraz z profesorem Joachimem Zdrenką dyskutowali na temat zadań badaczy biografii dawnych gdańszczan. 

Uroczystość poprowadziła Bożena Olechnowicz.

„Poczet sołtysów, burmistrzów, nadburmistrzów, przewodniczących Miejskiej Rady Narodowej i prezydentów Gdańska od XIII do XXI wieku.” to książka ważna dla Gdańska – po raz pierwszy bowiem pojawia się tak obszerna monografia tematu. 


                     fot.Kamil Gozdan        poczet promocja1 Prezydenci miasta Gdańska zasłuchani w rozmowę o książce.

 

fot.Kamil Gozdanpoczet promocja 2

Aktualny prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz 

 

fot.Kamil Gozdanpoczet promocja 3

Redaktor prowadząca książki Beata Możejko w rozmowie z Joachmimem Zdrenką

 

fot.Kamil Gozdanpoczet promocja 4

Prezydent Paweł Adamowicz podpisuje książkę czytelnikowi

 

fot.Kamil Gozdanpoczet promocja 5

Prezydenci podpisują egzemplarze książek dla czytelników


fot.Kamil Gozdanpoczet promocja 6

 Na zdjęciu prezydenci miasta Gdańska, z egzemplarzami książki: (od lewej) Jerzy Młynarczyk, Franciszek Jamroż, Jacek Mariusz Starościak, Tomasz Posadzki, Paweł Adamowicz, Andrzej Kaznowski, Jerzy Pasiński


                                                                                                                 

Spotkanie autorskie z Dorotą Karaś i promocja jej książki Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami przeprowadziła Dorota Karaś. Gdańsk Wrzeszcz, Mediateka, wtorek 8 października 2013 roku.

fot. Kamil Gozdan

Przy mikrofonie autorka książki, po jej prawej stronie Magda Grzebałkowska, która prowadziła spotkanie.

fot. Kamil Gozdan

Pierwsze spotkanie z książką.

fot. Kamil Gozdan

Dedykację wpisuje Deleu, piłkarz gdańskiej Lechii, jeden z bohaterów książki.

Spotkanie autorskie z Jerzym Sampem i promocja jego najnowszej książki Gdańsk znany i nieznany podczas organizowanego przez Fundację Gdańską weekendu z książką Zaczytani w Gdańsku. Gdańsk, Długi Targ, sobota i niedziela 28 i 29 września 2013 roku.


fotfot.Christian Samp

Gościem wykładu był Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Od lewej: Janusz Górski, prezes Oficyny Gdańskiej, Jerzy Samp i Paweł Adamowicz.

Wizyta Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, i Janusza Górskiego, prezesa Oficyny Gdańskiej, u Güntera Grassa w Lubece, 16 lipca 2013 roku.

fot. Thorsten Wulff

Günter Grass ogląda wewnętrzną obwolutę Blaszanego bębenka z rysunkiem Jana Lebensteina. Od lewej: Cezary Windorbski, do marca 2013 roku prezes Fundacji Gdańskiej, Paweł Adamowicz, Janusz Górski, Günter Grass i jego żona.

Rysunek Jana Lebensteina reprodukowany na wewnętrznej obwolucie Blaszanego bębenka powstał w 1961 roku, niemal w tym samym czasie, kiedy Günter Grass pisał tę powieść. Grass i Lebenstein znali się osobiście, na zdjęciu rozmawiają na wernisażu wystawy malarza w Galerie Gmurzynski, Kolonia, 1965 rok.

fot. Thorsten Wulff

Janusz Górski rozmawia z Günterem Grassem na dziedzińcu domu pisarza w Lubece.